Projekt #shareEU

Szkoła Jana Pawła II w Piotrkowicach uczestniczy w Projekcie: Kształtowanie obywatelstwa europejskiego w społeczeństwach post- totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej #shareEU.

Od stycznia 2020 r. nasza szkoła bierze udział w projekcie: Kształtowanie obywatelstwa europejskiego
w społeczeństwach post-totalitarnych. Refleksje po 15 latach od rozszerzenia Unii Europejskiej #shareEU. Do tej pory odbyły się szkolenia nauczycieli multiplikatorów- z naszej szkoły jest nim Barbara Rogala- Kupczewska. Nauczyciele uczestniczący w projekcie przeprowadzili analizy wybranych podręczników wydanych w latach 1999- 2020 pod kątem treści związanych z tematyką projektu.

Partnerzy projektu:

  • Uniwersytet Jagielloński, Kraków, Polska – koordynator główny
  • Universita Degli Studi Dell’Aquila, L’Aquila, Włochy – partner
  • Univerzita Mateja Bela, Bańska Bystrzyca, Słowacja – partner
  • Powiat Kielecki, Kielce, Polska – partner
  • Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Kielce, Polska – partner

Główne cele projektu:

  • Przyczynianie się do zrozumienia przez obywateli Unii jej historii i różnorodności.
  • Podnoszenie świadomości na temat pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, jakim jest promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu narodów poprzez stymulowanie debaty, refleksji i rozwoju sieci.
  • Upamiętnienie głównych historycznych punktów zwrotnych  w najnowszej historii Europy – 2004.
  • 15 lat rozszerzenia Unii Europejskiej na Europę Środkową i Wschodnią.
  • Społeczeństwo obywatelskie i uczestnictwo obywatelskie w reżimach totalitarnych.

W ramach projektu realizowane są zadania dotyczące analizy celów, treści programów i podręczników szkolnych oraz pracy nauczycieli, w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego, także określenie, które  elementy pamięci historycznej są eksponowane, a których brakuje; jakie wartości są promowane i czy pomagają budować wspólną odpowiedzialność za przyszłość Europy.  Szkolenia nauczycieli, udział młodzieży w warsztatach i wykładach prowadzonych przez specjalistów z uniwersytetów,  opracowanie materiałów dydaktycznych – scenariuszy zajęć, prezentacji itd., naukowa publikacja końcowa  są również częścią  projektu.

W szkole zaplanowano szereg działań związanych z uczestnictwem w tym przedsięwzięciu, m.in. uczestnictwo w warsztatach plastycznych organizowanych przez pracowników ŚCDN z Kielc- w warsztatach weźmie udział grupa uczniów wraz z opiekunami, przeprowadzenie zajęć pozalekcyjnych związanych z tematyką – „Plusy i minusy 15 lat integracji europejskiej. Transformacje w społeczeństwach post-totalitarnych oraz programu „Europa dla Obywateli”, szkolenie Rady Pedagogicznej przeprowadzone przez nauczyciela multiplikatora- Barbarę Rogalę- Kupczewską, wypracowanie przez uczniów prac związanych z tematyką projektu.

Podsumowaniem działań będzie udział w  konferencji podsumowującej efekty projektu- marzec 2021 roku.

Zapraszamy do odwiedzania zakładki projektu i zapoznawania się z kolejnym działaniami przeprowadzanymi
w naszej szkole.

Uczestnicy projektu

Rada szkoleniowa dla nauczycieli

W ramach projektu ShareEU odbyła się rada szkoleniowa dla nauczycieli.

Barbara Rogala- Kupczewska- nauczyciel multiplikator- przedstawiła gronu pedagogicznemu  informacje na temat projektu (prezentacja multimedialna): Krótka informacja dla nauczycieli; Logo projektu i partnerzy; Strona internetowa -ShareEU; Cele i zadania projektu; Hasła kluczowe projektu; Edukacyjny aspekt projektu; Zadania projektowe; Przykładowe działania projektowe.

Zajęcia dla uczniów

Unia Europejska- plusy i minusy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, to temat zajęć zrealizowanych z uczniami biorącymi udział w projekcie.

Uczniowie w trakcie zajęć zdobyli podstawowe informacje o Unii Europejskiej, dotyczące procesu integracji, jej historii, krajów wchodzących w jej skład; poznali datę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, dostrzegli korzyści i straty członkostwa Polski w Unii Europejskiej, zapoznali się z inwestycjami wykonanymi ze środków  unijnych w naszej gminie. Kolejnym zadaniem będzie zrealizowanie zadania projektowego- folderu wybranego obiektu z terenu naszej gminy powstałego lub zmodernizowanego dzięki funduszom unijnym.

Warsztaty „ Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie

ShareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych

z termoutwardzalnej modeliny”.

11 grudnia 2020 r. uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych pod tytułem: „Barwy narodowe państw biorących udział w projekcie ShareEU inspiracją okolicznościowych prac plastycznych z termoutwardzalnej modeliny”.

Zajęcia przeprowadzone zostały  przez przedstawicieli ŚCDN- Marię Bednarską oraz Aleksandrę Potocką- Kuc. Na początku warsztatów Pani Maria Bednarska przedstawiała informacje (poparte ciekawą prezentacją) dotyczące historii barw narodowych państw partnerskich biorących udział w projekcie, a Pani Aleksandra Potocka- Kuc omówiła treści związane z pracą z materiałem plastycznym- modeliną termoutwardzalną. Kolejną częścią warsztatów była część praktyczna, czyli wykonanie świecznika, magnesu oraz koralika z masy termoutwardzalnej w barwach narodowych państw partnerskich, które biorą udział w projekcie.

Warsztaty były dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, pomimo tego że odbyły się w czasie pandemii, cieszyły się dużym zainteresowaniem,  a my pamiętaliśmy o zachowaniu reżimu sanitarnego.

Dziękujemy  Paniom ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli za świetną atmosferę podczas spotkania oraz profesjonalizm
w przygotowaniu warsztatów i zapraszamy na kolejne inicjatywy w naszej szkole.