Szczepienia przeciw HPV w szkole

Od 1 września 2024 r. na terenie naszej szkoły mogą być wykonywane szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przez lekarza POZ.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV.

Szczepienia w ramach programu będą przeprowadzane u osób po ukończeniu 9. roku życia, do ukończenia 14. roku życia – w schemacie dwudawkowym. Będą wykonywane przez personel Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz oraz pielęgniarka).

Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest przez rodzica, a następnie przez lekarza POZ na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego. Szczepienia wykonywane w szkole mają charakter zalecanych szczepień ochronnych.

Do szczepienia przeciw HPV wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia) złożona na załączonym wzorze.

W gestii dyrektora i rodzica pozostaje decyzja co do obecności rodzica w szkole podczas szczepienia dziecka. Rodzic może upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę. Podczas składania „Deklaracji przedstawiciela ustawowego dziecka dotyczącej szczepienia przeciw HPV w szkole” rodzic wyraża zgodę na szczepienie dziecka bez jego obecności w szkole. Dokument będzie dołączony do dokumentacji medycznej dziecka.