22 listopada 2024 r. w sali konferencyjnej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbyła się ciekawa konferencja „Złoty polski- stulecie reformy walutowej” przygotowana przez ŚCDN i Delegaturę IPN w Kielcach. Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom historii polskiej waluty. Przeprowadzono następujące wykłady i prezentacje:
- Krajowa Strategia Edukacji Finansowej i inne działania Ministerstwa Finansów na rzecz Edukacji Finansowej w szkołach – Monika Wojciechowska, pełnomocnik Ministra Finansów ds. Strategii Edukacji Finansowej.
- rocznica utworzenia Banku Polskiego SA – Łukasz Pastuszyński, Narodowy Bank Polski Oddział w Kielcach.
- Wybrane materiały archiwalne dotyczące organizacji finansów po wprowadzeniu reformy walutowej w 1924 roku, zachowane w aktach pozostałych po działalności urzędów i instytucji finansowych byłego województwa kieleckiego w zasobach Archiwum Państwowego w Kielcach – Łukasz Guldon, Paulina Kaleta, Archiwum Państwowe w Kielcach.
- Kielce w latach reformy walutowej Władysława Grabskiego – dr Paweł Wolańczyk, Muzeum Historii Kielc.
- Pieniądz przez wieki. O działaniach edukacyjnych w Muzeum Historii Kielce – Iwona Grabczak, Muzeum Historii Kielc.
- Historia polskiego złotego – dr Grażyna Barwinek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach, doradca metodyczny Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Dzięki konferencji można było pogłębić wiedzę, którą będzie można być wykorzystana w pracy z uczniami.
Konferencji towarzyszyła wystawa- 100. Rocznica utworzenia Banku Polskiego.
Więcej informacji pod poniższymi linkami:
https://radiokielce.pl/1249436/w-kieleckiej-delegaturze-ipn-uczczono-stulecie-reformy-walutowej/