Większość nastolatków zaniedbuje relacje rówieśnicze i rodzinne ,,w realu’’ na korzyść czasu spędzonego w portalach społecznościowych, przed ekranem telefonu, w sieci czy grając w gry komputerowe. Nasila się więc problem cyberprzemocy wśród dzieci i młodzieży.
W naszej szkole również obserwujemy takie zachowania wśród naszych uczniów. Aby zmierzyć się z tym problemem w ZPO w Piotrkowicach prowadzone są warsztaty na temat cyberprzemocy i jej skutków zarówno dla ofiary jak i agresora.
Warsztaty prowadzą : Małgorzata Ślusarczyk – pedagog szkolny i Małgorzata Lisowska – pedagog specjalny.
Serdecznie zachęcamy uczniów i rodziców do zapoznania się z tym tematem.
Cyberprzemoc dotyka wielu młodych ludzi. Zachowania przemocowe przedstawiane w różnych publikacjach, opracowaniach i filmach są też udziałem dzieci i młodzieży, a obserwacje pokazują, że zjawisko to stale się nasila. Konsekwencje cyberprzemocy dotykają nie tylko nastolatków, ale także dzieci w bardzo młodym wieku. Sprawcy agresji online wykorzystują różnorodnie narzędzia i metody opresji, które w konsekwencji mogą doprowadzić swoje ofiary do drastycznych posunięć względem zdrowia fizycznego i psychicznego, w skrajnych przypadkach również do śmierci. Przejawy cyberprzemocy wśród uczniów często zaczynają się od „niewinnych żartów”, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.
Szkoła to szczególne miejsce, w którym uczniowie spędzają ze sobą dużo czasu, poznają swoje wady i zalety, słabe i mocne strony, dlatego tak wielu uczniów doświadcza cyberprzemocy ze strony rówieśników.
Cyberprzemoc to różne formy agresji polegającej na wyśmiewaniu, publikacji kompromitujących materiałów, zastraszaniu czy poniżaniu innych osób.
W Internecie agresja taka bywa bardzo dotkliwa, a informacje opublikowane w sieci bardzo trudno z niej usunąć, i bywa, że będą nam towarzyszyły już przez całe życie. Banalna kłótnia z przyjacielem może więc zostać w sieci na zawsze, dostępna dla każdego.