,,RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ’’

Piątek, 9 listopada 2018 roku, był dniem wyjątkowym nie tylko dla naszej szkoły, ale dla placówek oświatowych w całej Polsce.
Aby uczcić 100 – Lecie niepodległości Polski Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie, ogłosiła akcję ,,Rekord dla Niepodległej’’.
Polegała ona na odśpiewaniu czterech zwrotek Hymnu Państwowego ,,Mazurka Dąbrowskiego’’ przez uczniów, przedszkolaków, nauczycieli, pracowników i zebranych osób o symbolicznej porze, godzinie 11:11.
Społeczność naszej szkoły przystąpiła do akcji z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem.
Wszyscy z poczuciem dumy i patriotyzmu odśpiewali ,,Hymn Państwowy’’, zgodnie z planem.
Później, odbyła się akademia poświęcona Narodowemu Świętu Niepodległości.
Rozpoczęli ją najmłodsi: klasa II wyposażona w rekwizyty symboli narodowych zadeklamowała wiersz związany tematycznie ze świętem, a przedszkolacy weszli w rolę ułanów i na koniach na biegunach zaśpiewali pieśń ,,Przybyli ułani’’ oraz zatańczyli.
Dalszą część akademii poprowadził Samorząd Uczniowski.
Klasy IV – VI recytowały wiersze poświęcone Polsce – wydarzeniom, bohaterom, narodowi. W chórze i solo wykonały wiele pieśni patriotycznych i legionowych.
Przewodnicząca SU – Kinga Cieplińska w formie narracji przybliżyła wiedzę historyczną o zaciętej walce Polaków o odzyskanie niepodległości i euforii, gdy się to udało.
Występy nagradzane były brawami widowni, w tym znacznej grupy rodziców.
Pod koniec, Dyrektor Szkoły – Jacek Sobaś podsumował wydarzenie.
W formie pogadanki z uczniami uświadomił, jak w czasach współczesnych należy służyć Ojczyźnie i czcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Pragnąc uczcić w wyjątkowy sposób 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości uczniowie klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach wykonali w przeróżnych technikach godło naszego Państwa. Powstały oryginalne dzieła zrealizowane patriotycznym porywem serc i umiejętności manualnych, wspartych wiedzą plastyczną. Wyklejane, malowane farbami, wzbudziły podziw oglądających pokonkursową wystawę klasową na korytarzach szkolnych. Natomiast uczniowie V i VI klas dowolną techniką wykonali portrety polskich twórców Niepodległości, wybitnych polityków, duchownych i twórców kultury. Wystawa prac na korytarzu szkolnym wzbudziła duże zainteresowanie dzieci i nauczycieli. Prace były dojrzałe, estetyczne i bardzo ciekawe kolorystycznie. Młodzież włączyła się też w przygotowanie uroczystej akademii z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Wykonała dekorację na sali gimnastycznej. A podczas uroczystości każdy z uczniów miał wpiętą w koszulę ozdobę narodową, wykonaną własnoręcznie na zajęciach plastyki i techniki.

Uroczystość przygotowali:
Aleksandra Praśkiewicz – scenariusz i reżyseria