Od 18 do 24 listopada 2024 roku obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej (TEG). Jest to międzynarodowa kampania, która wspiera zaangażowanie obywatelskie na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Hasło tegorocznej kampanii TEG promuje solidarność i odpowiedzialność za naszą planetę. Szczególnie dotykają one najwrażliwszych społeczności, prowadząc do przymusowych migracji i nasilających się konfliktów o ograniczone zasoby. Natomiast czyste, zdrowe i zrównoważone środowisko jest niezbędne, by każdy mógł w pełni korzystać ze swoich praw.
Dlaczego edukacja globalna jest dziś szczególnie ważna?
Ze współczesnymi wyzwaniami globalnymi – zmianą klimatu, migracjami, nierównościami, zanikiem bioróżnorodności, łamaniem praw człowieka – nikt nie jest w stanie uporać się w pojedynkę. Jesteśmy od siebie nawzajem zależni i wydarzenia w innych części światach – dotykają i nas.
Działa to też w drugą stronę – nasze codzienne decyzje mają znaczenie dla mieszkańców i mieszkanek odległych części świata. Jak stawiać czoło globalnym wyzwaniom indywidualnie każdego dnia, ale też jak działać z empatią i solidarnie? Jak można analizować i rozumieć globalne procesy i wyciągać z nich wnioski? Jak młody człowiek ma odnaleźć się w „globalnej wiosce” pełnej współzależności, sprzecznych opinii i fake newsów?
Edukacja globalna to część edukacji obywatelskiej, która pomaga młodym ludziom zrozumieć otaczający ich świat.
Jej głównym celem jest kształtowanie umiejętności kluczowych, takich jak: krytyczne myślenie, prowadzenie dialogu, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi, ale też postaw otwartości, solidarności, odpowiedzialności za innych ludzi i planetę.
A oto kilka linków do tematu edukacja globalna:
https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/edukacjaglobalna/
Czym jest edukacja globalna?
https://www.pah.org.pl/w-obliczu-katastrofy-klimatycznej-nie-jestesmy-rowni/?enable_cookies=all
Artykuł – W obliczu katastrofy klimatycznej (nie)jesteśmy równi
Strona poświęcona Tygodniowi Edukacji Globalnej
https://www.youtube.com/watch?v=bzutMIrjNWk
Bajka „Żyrafa na rowerze” poruszająca problem uchodźctwa
https://www.youtube.com/watch?v=FBajiXtXt04
Bajka „Po drugiej stronie gór” o dostępie do wody w Afryce