TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ W NASZEJ SZKOLE 14 – 20 listopada 2022r.

Tegoroczne hasło Tygodnia Edukacji Globalnej to „Solidarnie ponad granicami”.

W ramach TEG w naszej szkole przeprowadziliśmy szereg działań.

We wtorek 15 listopada 2022 r. nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie uczestniczył w pierwszym module szkolenia: Myślenie krytyczne w edukacji globalnej zorganizowanym przez ŚCDN w Kielcach
(w listopadzie odbędą się kolejne moduły szkolenia).

W środę i czwartek uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim oraz uczennice klasy siódmej odwiedziły młodszych kolegów i koleżanki klas 1- 3 naszej szkoły i przedszkola. Podczas spotkania przeczytały dzieciom dwie książki: „Tosia odkrywa czekoladę” oraz 'Przygody Zoga”. Publikacje powstały
w ramach projektu „Zrozum świat- przedszkola”.

Od środy do piątku uczniowie klas 4-8 przygotowywali plakaty związane z edukacją globalną.

W piątek nauczyciel chemii z uczniami klasy siódmej przeprowadził lekcję: Zanieczyszczenia wody- filtracja i uzdatnianie. Na lekcji udało się wykonać filtr węglowy i filtrować wodę. Uczniowie dowiedzieli się, jak wodę można oczyścić metodą sączenia oraz porównywali, która z metod jest efektywniejsza. Obserwowali również brudną wodę pod mikroskopem.

W czwartek na edukacji dla bezpieczeństwa klasa ósma zapoznała się z tematem: Wypadki i katastrofy komunikacyjne- uczniowie pod kierunkiem nauczyciela zastanawiali się , w jaki sposób mogą wpłynąć na nasze środowisko oraz jak należy zabezpieczyć miejsce wypadku lub katastrofy. Wypadek komunikacyjny to nie tylko wypadek drogowy. Zaliczamy tu również m.in. wypadki kolejowe, lotnicze oraz morskie . Każde z tych zdarzeń może pociągać za sobą liczne konsekwencje dla nas, naszego zdrowia i życia oraz środowiska, np. uwolnienie niebezpiecznych substancji chemicznych.

W piątek na zajęciach z wychowawcą klasa ósma została zapoznana z materiałami i filmikami dotyczącymi globalizacji dostępnymi m.in. na stronie https://teg.edu.pl – temat lekcji : Tydzień Edukacji Globalnej w naszej szkole- prezentacja materiałów.

Zapraszamy do galerii zdjęć z TEG 2022 w naszej szkole.