WOJEWÓDZKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/ 2020 I OTWARCIE NOWEGO BUDYNKU ZPO W PIOTRKOWICACH

W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego było wyjątkowe ze względu na otwarcie nowego budynku  szkolnego, oczekiwanego przez pokolenia, które nie odważyły się podjąć takiego przedsięwzięcia. Zdecydowane działania podjęto dopiero 4 lata temu i uwieńczono sukcesem. Właśnie 2 września 2019r. celebrowaliśmy  historyczny moment, oddanie do użytku nowego, nowoczesnego obiektu. Wydarzenie odbiło się głośnym echem w mediach, ale my też coś dodamy od siebie. Przede wszystkim wyrażamy  wdzięczność za zaangażowanie osobom, które  przyczyniły się do tego, że mamy taką piękną  szkołę  w Piotrkowicach.  Przecież mogło być różnie, bo o Tarnoskałę upomnieli się spadkobiercy.

Ta wielka uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym. Przewodniczył jej  Prowincjał  Karmelitów Bosych O. Tadeusz Florek. W gronie celebransów znalazło się wielu absolwentów naszej szkoły. Najstarszy z nich, który zapoczątkował  liczne powołania kapłańskie w naszej szkole o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz wygłosił stosowną homilię.

Po eucharystii, zebrana społeczność z pocztem sztandarowym na czele, przemaszerowała do szkoły, gdzie przebiegała dalsza część uroczystości: oficjalna, artystyczna, zwiedzanie obiektu, wpisy do księgi pamiątkowej, poczęstunek, spotkanie wychowawców  z uczniami w klasach itp. Poszczególne punkty programu zapowiadała nauczycielka Małgorzata Ślusarczyk, a rolę gospodarzy pełnili: dyrektor ZPO Jacek Sobaś, wicedyrektor Joanna Kołomańska, burmistrz MiG Chmielnik Paweł Wójcik. Najważniejszymi punktami programu było uroczyste przecięcie wstęgi przez ważne osobistości,  poświęcenie przez biskupa Mariana Florczyka tablic: imienia Jana Pawła II oraz upamiętniającej 20 – lecie nadania szkole imienia i przekazania sztandaru.  Głos zabrała wtedy emerytowana dyrektor szkoły – Halina Nyk, dumna, że działo się to podczas jej kadencji. Następnie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej. Było wiele okolicznościowych przemówień, wspomnień, podziękowań, symbolicznych pamiątek. Odczytany został list gratulacyjny premiera Mateusza Morawieckiego.  Pod koniec, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zaprezentowali program artystyczny, a historię szkoły przybliżyła prezentacja multimedialna ,,Coś się kończy i coś zaczyna’’ przygotowana przez  Barbarę Rogalę – Kupczewską i Kamila Kryczkę. Oprócz filmu wykorzystane zostały materiały z kroniki szkolnej prowadzonej przez Aleksandrę Praśkiewicz oraz prywatne fotografie różnych osób.

Cieszymy się, że uroczystość swoją obecnością uświetniło wiele zasłużonych  i znamienitych gości: Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik –Świętokrzyski Kurator Oświaty, Andrzej Pruś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, posłowie na sejm RP – Maria Zuba i Krzysztof Latosiński, Krzysztof Słoń – senator RP, Tomasz Pleban – wicestarosta kielecki, Ryszard  Gliwiński – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawiciele Rady Powiatowej, radni i pracownicy UMiG Chmielnik, dyrektorzy oraz pedagodzy z okolicznych szkół, emeryci, sołtysi, długoletni kurator oświaty- pochodzący z Suliszowa Jan Korczyński, rodzice, służby mundurowe, okoliczni mieszkańcy,  absolwenci itp.

Szkoła na miarę XXI wieku to radość, satysfakcja dla budowniczych, społeczności szkolnej i lokalnej  teraz, a także dla następnych pokoleń. Oby jej mury opuściło jak najwięcej absolwentów podobnych do tych, którzy ją budowali i otwierali.