Wycieczka szkolna „Dolina Popradu”

W dniach 31.05 – 01.06.2023 r. odbyła się dwudniowa wycieczka szkolna do „Doliny Popradu”. Jej uczestnikami były dzieci i młodzież z klas 4 – 8.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Stary Sącz,  mia­sto za­ło­żo­ne w 1257 ro­ku przez księż­ną kra­kow­ską i san­do­mier­ską Kin­gę z kró­lew­skiej dy­na­stii Ar­pa­dów, żonę Bolesława Wstydliwego, fun­datorkę klasz­toru Ubo­gich Sióstr Świę­tej Kla­ry. Następnie spacerowaliśmy po parku w Piwnicznej – Zdrój oraz popijaliśmy leczniczą wodę w jednej z parkowych pijalni wód. Ważnym punktem marszruty było zdobycie średniowiecznego zamku w Rytrze. Aby tego dokonać należało wejść na wysokość 463 m n.p.m. Nasza grupa zdobyła dziedziniec zamku, obeszliśmy jego mury i  stanęliśmy przy zamkowej wieży. Ale najpiękniejsze były jednak te zachwycające widoki z zamku. Piękna dolina Popradu i szczyty Beskidu Sądeckiego tworzące idylliczny krajobraz, w którym można się zakochać. Dzień zakończyliśmy zakwaterowaniem i obiadokolacją w pobliskim hotelu.

Punktem kulminacyjnym dnia drugiego był spływ przełomem Dunajca. Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków turystycznych, na których od dziesiątków lat organizowane są regularne spływy na tratwach stanowiące atrakcję na skalę światową. Początek spływu miał miejsce w Sromowcach, a koniec w Szczawnicy. Spływ Dunajcem przez Przełom Pieniński na flisackiej tratwie to spotkanie z dziką niezmienioną od lat przyrodą, a zarazem najciekawszy sposób zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Wycieczka trwała około dwóch godzin, w czasie których podziwialiśmy cudowne krajobrazy. Czas spędzany na tratwie umilali nam flisacy, którzy opowiadali legendy, baśnie, a także dzielili się wiadomościami o Pieninach i swej flisackiej profesji. Tradycje spływu Dunajcem z turystami sięgają roku 1832.

 Na koniec udaliśmy się jeszcze na krótki spacer po Szczawnicy i zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy autokarem do domu.